
?NA CZYM POLEGAJĄ USŁUGI PSYCHOLOGA WNĘTRZ I CZYM RÓŻNIĄ SIĘ ONE OD USŁUG ARCHITEKTA/ PROJEKTANTA❓
To jedno z pytań, które zadała mi, oraz trzem innym psycholożkom przestrzeni, pani Diana Nachiło, redaktorka czasopisma Na Wymiar.
A zatem:
Różnica w projektowaniu standardowym i psychologicznym przestrzeni polega głównie na podejściu do podejmowanego zagadnienia. Zanim usiądziemy do projektu należy zrobić dużo szerszy wywiad z inwestorem. Oprócz funkcji i upodobań klienta ważne jest np.:
? jakie emocje, myśli, zachowania ma powodować dana przestrzeń. Co ma usprawnić, co wyciszyć?
?Co inwestor chce osiągnąć? Jaki jest jego sposób działania, nawyki i dlaczego np. nie ma takich rezultatów, jakie by chciał?
?Drążymy dość głęboko, przechodząc przez wszystkie sfery życiowe.
?Potem określamy co zmieniamy w pierwotnych wytycznych, tych „intuicyjnych”.
Jest tu potrzebna m.in. wiedza psychologiczna z zakresu wpływu kolorów, kształtów, materiałów, układów przestrzennych, symboli, wiedza, jak na co podświadomie reagujemy. Warto wiedzieć np. co nas osłabia, a co nas wzmacnia, co wspiera „bycie w swojej mocy”. Jest to bardzo wielowymiarowe podejście do projektowania.
Mówiąc o psychologii przestrzeni nie da się pominąć tematu Feng Shui ☯. Jedna z najstarszych szkół: Feng Shui Formy, koreluje np. z budową i funkcjonowaniem naszego mózgu. Jest bardzo klarowna i logiczna. Ma za zadanie m.in.:
?wzmacniać poczucie bezpieczeństwa,
?otwierać i poszerzać perspektywy naszego postrzegania świata,
?usprawniać prawą i lewą półkulę mózgu (działanie, tworzenie i myślenie strategiczne).
Z kolei np. Pięć Żywiołów Chińskich podpowiada nam:
?jak wpłynąć przestrzenią (kolorem, kształtem, światłem, rozmaitymi elementami przestrzennymi) na relacje, emocje, na przepływ, komunikację, rozwój, otwieranie się, inspirację, długość i intensywność spotkań, na relaks, poczucie stabilności i równowagi, na koncentrację, skupienie, etc.
? A CZYM WYRÓŻNIA SIĘ WNĘTRZE DOBRZE DOPASOWANE DO PRAWDZIWYCH POTRZEB UŻYTKOWNIKA ❓
Właśnie tym, że jest dopasowane nie tylko funkcjonalnie i estetycznie, zgodnie z upodobaniami klienta, ale jest dostosowane pod kątem psychologicznym, tak by go wspierać.
Kluczowy jest, wspomniany wcześniej, obszerny wywiad przed zaprojektowaniem, dotyczący również potrzeb emocjonalnych, relacji ze światem, określający indywidualne kody energetyczne dotyczące odczuwania przez daną osobę kolorów, kształtów, materiałów (bo u każdego człowieka są one nieco inne).
Odkodowanie tego, co w podświadomości, pozwala odkryć np., że kogoś intuicyjnie ulubione kolory i motywy, w rzeczywistości wywołują u niego emocje jak smutek, bezradność, niemoc, albo że aranżacja, w której czuje się najlepiej, jest odbiciem osoby, która z własnej woli pozostaje w trybie ofiary. Przebywanie w takiej „ulubionej” przestrzeni nie będzie zatem korzystne. Pomoże natomiast świadoma zmiana otoczenia z komfortowego, na takie, które wspiera, choć początkowo można czuć się w niej nieswojo.
? Podsumowując, jeśli uświadomimy sobie, jak co na nas wpływa, to świadomie możemy korzystnie kształtować naszą osobistą przestrzeń, która ma bezpośredni wpływ na nasze życie (nasze emocje, myśli i działania).
? Więcej o PSYCHOLOGII PRZESTRZENI można znaleźć na moim fanpage: @AnnaSzloserArchitekt
? oraz na mojej stronie: www.anna-szloser-architekt.com, w zakładce CIEKAWOSTKI ?
? Zapraszam również do KONTAKTU osoby zainteresowane konsultacją, projektem, szkoleniem lub warsztatami! ?
? Link do artykułu w „Na Wymiar”:
http://www.wydawnictwo.meble.pl/gfx/e-wydanie/na-wymiar-1-2020/62/
?